Praca jak sport wyczynowy

6

Całe sztaby ludzi, naukowców z wielu branż: medyków, dietetyków, fizjologów, itp. pracuje nad  skomponowaniem jak najlepszych produktów  wykorzystywanych w specjalistycznych dietach stosowanych przez sportowców. Sport, a szczególnie niektóre dziedziny czy też dyscypliny sportu zawodowego to ogólnoświatowy biznes obracający wielkimi pieniędzmi. Toteż nie brakuje firm zainteresowanych w opracowywaniu receptur coraz to nowych i lepszych odżywek dla sportowców.

Odżywki węglowodanowe są znakomitym wynalazkiem docenianym przez wszystkich ludzi parających się wytrzymałościowymi i siłowymi dziedzinami sportu. Sprzyjają osiąganiu coraz lepszych wyników, biciu rekordów i podejmowaniu kolejnych wyzwań. Wyniki zdobywane przez wyczynowców wspomaganych odżywkami węglowodanowymi nie byłyby w ich zasięgu nawet przy bardzo racjonalnej, ale jednak tradycyjnej diecie bogatej w węglowodany. Warto się jednak przyjrzeć innym dziedzinom życia, w których podobne odżywki byłyby przydatne. Są mianowicie takie rodzaje pracy fizycznej, które też wymagają ponadstandardowego wydatkowania energii.

Może to być praca górników, pracowników budowlanych, drogowych, brukarzy i dałoby się pewnie wymienić jeszcze inne. Ludzie tak pracujący powinni mieć również specjalnie opracowaną dietę bogatą w odpowiedni zestaw węglowodanów, aby ich organizm nie ulegał wyniszczeniu wskutek nadmiernego spalania zapasów białka czy tłuszczu. Źródło energii czyli węglowodany spożywane w odpowiednim czasie i ilości wspomagałyby również maksymalnie szybką regenerację organizmu po wysiłku i utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Niekoniecznie musiałyby być to odżywki analogiczne do podawanych sportowcom, a raczej bardzo profesjonalnie skomponowane posiłki podawane pracownikom przed, w trakcie i po wyjątkowo ciężkiej fizycznie pracy. Wydawałoby się logiczne, że w interesie pracodawców powinno leżeć zadbanie o dobrą formę pracowników skutkującą lepszą, wydajniejszą pracą, mniejsza ilością chorób i zwolnień lekarskich oraz ogólnie wyższą lojalnością osób zatrudnionych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>